ନୀତୀଶ ସରକାରଙ୍କୁ ବଡ଼ ଝଟକା: ସଂରକ୍ଷଣ କୋଟା ରଦ୍ଦ କଲେ ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟ

 

ନୀତୀଶ ସରକାରଙ୍କୁ ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା । ହାଇକୋର୍ଟ ଇବିସି, ଏସସି ଓ ଏସଟି ପାଇଁ ୬୫% ସଂରକ୍ଷଣକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟ ବିହାର ସଂରକ୍ଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଇନକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି । ବିହାର ସରକାର ପଛୁଆ ବର୍ଗ, ଅତ୍ୟଧିକ ପଛୁଆ ବର୍ଗ, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କ ପାଇଁ ବିହାର ସରକାର ସଂରକ୍ଷଣକୁ ୫୦% ରୁ ୬୫% କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ମାମଲାରେ ଗୌରବ କୁମାର ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଶୁଣାଣି ପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ ଯାହା ଆଜି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କେ.ଭି ଚନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ବେଞ୍ଚରେ ଗୌରବ କୁମାରଙ୍କ ଆବେଦନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବେଦନ ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିତର୍କ ହୋଇଥିଲା । ଆଡଭୋକେଟ୍ ଜେନେରାଲ୍ ପି.କେ ଶାହି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ଏହି ନିବେଦନଗୁଡିକରେ ୯ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩ ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଆଇନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଏସସି, ଏସଟି, ଇବିସି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ପଦବୀ ସରକାରୀ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟ ଏହିସବୁ ବର୍ଗର ସଂରକ୍ଷଣ ସୀମାକୁ ପଚାଶରୁ ଷାଠିଏ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି ।